مقالات

سیستم مدیریت هوشمند پارکینگ

7. پارکینگ هوشمند

سیستم پارکینگ هوشمند

پارکینگ هوشمند یا به عبارتی همان سیستم پارکینگ هوشمند این امکان را فراهم می کند؛ تا نظارت دقیقی بر روند تردد خودروها، از گیت ورودی و خروجی خودرو، در اماکن مختلف از جمله سازمانها، پارکینگهای عمومی و پارکینگ های طبقاتی در پاساژها یا پارکینگ های ساختمانی داشته باشیم؛

و همچنین سیستم مدیریت پارکینگ هوشمند این توانایی را دارد که علاوه بر ثبت تردد خودروها، تردد اشخاص را بطور لحظه ای و همزمان در اختیار اپراتورهای پارکینگ هوشمند قرار دهد که با تجهیز پارکینگهای عمومی به سیستم پارکینگ هوشمند انجام کلیه عملیات مالی در جهت ورود و خروج و زمان توقف خودرو به کمک سامانه راهبند و گیت راهبند کنترل شده و امکان نظارت تصویری جهت کنترل خودروهای ورودی و خروجی وجود دارد که این ویژگی نشان از وجود استاندارد های بالاتر امنیتی در پارکینگ های هوشمند نسبت به سیستم های سنتی و قدیمی میباشد.

تجهیزات پارکینگ هوشمند

تجهیزات پارکینگ هوشمند قابل استفاده در تمامی پارکینگ ها از جمله پارکینگ های عمومی، پارکینگ های طبقاتی، پارکینگ های خصوصی و اداری می باشد. نرم افزار پارکینگ تشخیص پلاک با استفاده از دوربین پلاک خوان که در قسمت ورودی پارکینگ نصب می گردد، اقدام به عکس برداری از خودروهای در حال ورود و یا خروج از پارکینگ نموده با تشخیص شماره پلاک اقدام به ثبت تردد خودرو در بانک اطلاعاتی خود می نماید.

تجهیزات پارکینگ هوشمند کنترل ابنیه ملل متشکل از نرم افزار و سیستم شناسایی به وسیله فرکانس های رادیویی است. و می توان با نصب دستگاه‌های ریدر در گیت های ورود و خروج پارکینگ و الصاق تگ بر روی خودروهای مجاز، بدون نیاز به نگهبان اقدام به مدیریت پارکینگ نمود. این سیستم قادر به شناسایی خودروی مجاز از فاصله 3متری گیت می‌باشد و پس از شناسایی، راه بند به صورت اتوماتیک باز می‌شود و مشخصات ورود و خروج وسیله‌ی نقلیه به صورت خودکار در سیستم ثبت می‌شود.

نرم افزار اتوماسیون پارکینگ کنترل ابنیه ملل برای پارکینگ‌های سازمانی، عمومی، عوارضی‌ها و محدوده‌های ترافیک و… می‌باشد.

پارکینگ هوشمند ویژه خودرو

نرم افزار سیستم پارکینگ هوشمتد، قابل استفاده در تمامی پارکینگ ها از جمله پارکینگ های عمومی، پارکینگ های طبقاتی، پارکینگ های خصوصی و اداری می باشد.

نرم افزار پارکینگ تشخیص پلاک با استفاده از دوربین پلاک خوان که در قسمت ورودی پارکینگ نصب می گردد، اقدام به عکس برداری از خودروهای در حال ورود و یا خروج از پارکینگ نموده با تشخیص شماره پلاک اقدام به ثبت تردد خودرو در بانک اطلاعاتی خود می نماید. سیستم پارکینگ به همراه راهبند خودروئی ( راهبند پارکینگ) در اکثر پارکینگهای شهری (عمومی، اداری و سازمانی ) قابل استفاده میباشد. معمولاً در پارکینگهای عمومی استفاده از سیستم پارکینگ کارتی جهت اخذ هزینه بابت استفاده از پارکینگ مورد نظر است. در صورتیکه در پارکینگهای اداری و سازمانی بحث کنترل تردد خودرو و مدیریت پارکینگ از لحاظ کنترل اینکه چه خودروهای اجازه ورود دارند یا ندارند بیشتر مورد توجه میباشد.

مدیریت پارکینگ از طریق فن آوری RFID

یک راهکار برای مشکلات موجود در سیستم های مدیریت هوشمند پارکینگ، از طریق فن آوری RFID ارائه می شود. خواننده RFID، برچسب های RFID، رایانه ها، موانع و نرم افزار به عنوان اجزای تشکیل دهنده اصلی در ای فن آوری استفاده می شوند.

نرم افزار ذکر شده برای مدیریت، کنترل و گزارش گیری عملیات برای پارکینگ ها مورد استفاده قرار می گیرد. کنترل ورود و خروج خودروها در پارکینگ های هوشمند توسط خوانندگان RFID ، برچسب ها و موانع انجام می شود. با استفاده از این سیستم ها، علاوه بر کاهش هزینه های جاری، رضایت مندی و کنترل بهتر برای مدیران و کارکنان را به همراه دارد.
با گذشت زمان و استفاده از این فن آوری در آینده می توان از پارکینگ های بدون سرنشین، ایمن و خودکار با فن آوری RFID استفاده نمود. کنترل ورود و خروج خودروها در پارکینگ های هوشمند به سرعت و بدون نیاز به توقف خودرو و چک کردن توسط نگهبان انجام خواهد شد به طوری که مشکلات ترافیکی در طول این فرآیند کاهش خواهد یافت و یا حتی کاملا حذف خواهد شد.

تجهیزات مورد استفاده در سیستم PMS

کارت پارکینگ 

دو نوع کارت برای سیستم های هوشمند کنترل تردد پارکینگ وجود دارد: 1.کارت بدون تماس : در پارکینگ های عمومی از آن استفاده می شود و چهار نوع عمومی و اعتباری و ماهیانه و پرسنلی دارد. 2.کارت برد بلند : معمولا از این نوع کارت در پارکینگ های اختصاصی استفاده می شود.

کارت پارکینگ UHF با چاپ رنگی

با نزدیک شدن خودرو به ورودی یا خروجی گیت آنتن برد بلند از فاصله دور کارت را شناسایی می کند و اطلاعات لازم ثبت شده و با کنترل اطلاعات کارت مجوز های لازم برای خودرو توسط سیستم به عملگرها صادر می شود.

باجه های ورود و خروج پارکینگ

در این باجه معمولا دستگاه کامپیوتری وجود دارد که نرم افزار مدیریت پارکینگ بر روی آن نصب شده است و توسط این دستگاه اطلاعات خودروهای ورودی و خروجی توسط اپراتور قابل کنترل و گزارش گیری است.

دستگاه دریافت خودکار کارت پارکینگ ( COLLECTOR )

آنتن برد بلند

از آنتن برد بلند برای خواندن اطلاعات کارت تا فاصله 10 متری استفاده می شود. با وارد شدن خودرو در فاصله 10 متری آنتن، اطلاعات کارت مخصوصی که روی خودرو نصب شده خوانده می شود و در صورت مجاز بودن، اجازه ورود داده خواهد شد.

نرم افزار پارکینگ

در نرم افزار پارکینگ مي توان انواع گروه های کاربری را تعریف کرد و برای هرکدام تعرفه های جداگانه ای را مشخص نمود. این تعرفه شامل ورودی، مبلغ روزانه، مبلغ شبانه، مبلغ ماهیانه و … می باشد.

نرم افزار می تواند گزارش های مفیدی را ارائه نماید، ورود و خروج خودروها را کنترل نماید، قابلیت بازکردن راهبند به صورت نرم افزاری، ثبت دستی اطلاعات، ثبت کلیه عملیات کاربران، نمایش مبلغ بر روی نمایشگر یا چاپگر، گزارشات متنوع مالی بر اساس کاربر و یا زمان و … تنها بخشی از قابلیت های نرم افزار پارکینگ می باشد.

نرم افزار کنترل تردد پارکینگ مسکونی

در روش عمومی در زمان ورود و خروج کارت به دستگاه نشان داده می شود و دستگاه بر اساس تعرفه هزینه را محاسبه کرده و فیش مربوطه چاپ و یا در نمایشگر نمایش داده می شود.

در روش اعتباری به محض خواند کارت کاربر توسط دستگاه، اعتبار شخص کنترل شده و در صورت مجاز بودن پس از ثبت اطلاعات مربوطه در کامپیوتر مرکزی به کاربر اجازه ورود داده می شود و اعتبار معینی از کارت شخص کم خواهد شد.

دوربین پارکینگ

این دوربین به کامپیوتر یا سوییچ شبکه متصل شده و در هنگام ورود یا خروج خودرو از آن عکس می گیرد و تصاویر لازم را ذخیره می کند.

پلاکخوان جاده ای

همچنین در سیستم های پلاک خوان با کمک دوربین مجوز های لازم برای پلاک ثبت شده توسط دوربین بررسی می شود. این کار برای کنترل خروج خودرو مورد نیاز می باشد.

راهبند

از این دستگاه برای کنترل ورود و خروج پارکینگ استفاده می شود. راهبند را می توان به صورت دستی یا کامپیوتری با استفاده از سیستم هوشمند کنترل تردد پارکینگ کنترل کرد.

راهبند الکترومکانیکی

راهبند پس از بررسی مجوز ورود با گرفتن فرمان از دستگاه اجازه ورود و یا خروج را به خودرو می دهد و پس از تردد خودرو به صورت اتوماتیک بسته می شود.

قیمت سیستم پارکینگ هوشمند PMS

قیمت سیستم پارکینگ با توجه به محیط مورد استفاده و امکانات لازم متغیر است. جهت اطلاع از قیمت، خرید و مشاوره سیستم پارکینگ، می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید. قیمت در سیستم اتوماسیون پارکینگ های عمومي: بهاي استفاده در این نوع اتوماسیون پارکینگ‌ها، بر حسب ميزان توقف خودرو در پارکینگ محاسبه مي شود.

بنابراین در سيستم اتوماسیون پارکینگ‌های عمومي دو نوع کارت هوشمند برای مشتریان وجود خواهد داشت:

۱- کارت هوشمند اختصاصي

۲- کارت در گردش. کارت‌های اختصاصي به مشتريان ثابت داده می شوند و کيف پول الکترونيکي کارت اختصاصی، به مبلغ دلخواه مشتري شارژ خواهد شد این نوع کارت شامل اطلاعاتی از قبیل مشخصات خودرو و مالک خودرو و تاريخ اعتبار کارت بر روي آن ذخيره مي شود.

بدین ترتیب با هر بار استفاده از پارکينگ، مبلغ از هزینه پارک، توسط دستگاه کارت‌خوان پارکينگ، از آن کارت اختصاصی کسر مي­شود.

در طرف مقابل، در کارت‌های در گردش، قیمت برحسب مدت زمان پارک پرداخت می‌شود و به این صورت است که فقط ساعت ورود ذخيره مي شود و در هنگام خروج خودرو، با توجه به سه پارامتر مدت زمان توقف خودرو، نوع خودرو و نوع تعرفه قیمت، هزينه محاسبه مي شود.

خصوصیاتی از قبیل امنيت، پردازش سریع، تهیه گزارش هاي کامل بر اساس اطلاعات ثبت شده، قابلیت تعريف کاربران با سطوح دسترسي متفاوت و کاربري آسان یا به اصطلاح انگلیسی User Friendly بودن و این که باعث دوام و پیوستگی ارائه خدمات به مشتریان می‌شود.

کارایی پارکینگ را بسیار افزایش داده و موجب افزایش درآمدزایی خواهد شد. همین ویژگی ها موجب رواج زیاد و اقبال به سمت نرم افزار مدیریت پارکینگ شده است. قیمت سیستم پارکینگ هوشمند:

محصولات هوشمند سازی پارکینگ هوشمند در انواع برندها و کیفیت ها و با ویژگی های خاص در مرکز هوشمند سازی کنترل ابنیه ملل عرضه می گردد. برای مشاوره و آگاهی از قیمت محصولات هوشمند سازی پارکینگ با شماره 09129313598 تماس حاصل فرمایید.

مزایای سیستم پارکینگ هوشمند

اساسی ترین سوالی که در مورد سیستم پارکینگ هوشمند وجود دارد، در مورد مزیت های انواع آن است. پر واضح است به علت پیشرفته بودن فناوری طراحی و ساخت این سیستم ها می توان مزایای بسیار زیادی را نام برد.

پارکینگ-هوشمند-مزیت

مزیت های بهره مندی از این سیستم به قدری سودمند و کاربردی است که به زودیِ زود هیچ پارکینگی بدون بهره مندی از آن وجود نخواهد داشت.

برای این که شما را با مزیت های سیستم اتوماسیون پارکینگ ها بیشتر آشنا کنیم، در قسمت پایین مزیت های آن را تحت دو دسته بندی مجزا با دو زاویه دید مختلف آورده ایم:

مزیت های سیستم اتوماسیون پارکینگ برای دارندگان پارکینگ عمومی: بیشترین مزیت های ابداع این سیستم برای دارندگان پارکینگ های عمومی است، چرا که با استفاده از امکانات سیستم اتوماسیون پارکینگ می توانند به کسب سود به مراتب بیشتری قبل از زمان ابداع این سیستم برسند.

لذا اتوماتیک شدن سیستم پارکینگ های عمومی دارای ویژگی های مثبتی چون صرفه جویی در زمان، منظم شدن نحوه ی پارک اتومبیل ها، استفاده از کم ترین فضا با بیشترین بازدهی، فهمیدن فضا های خالی، استخدام کارکنان کم تر که نتیجتاً منجر به کاهش حقوق های پرداختنی می شود، منظم شدن فرایند ورود و خروج اتومبیل ها، ثبت تاریخ دقیق ورود و خروج اتومبیل ها، جلوگیری از ورود اتومبیل های غیر مجاز و موارد بسیار زیاد دیگری از این دست مورد ها است که همه ی آن ها در راستای مدیریت صحیح و مطلوب پارکینگ های عمومی به وسیله ی فناوری سیستم اتوماسیون پارکینگ ها به وجود آمده اند.

مزیت های سیستم پارکینگ هوشمند برای شهروندان و استفاده کنندگان: حتما بار ها به دنبال جای پارک برای وسیله ی نقلیه ی خود در خیابان ها شهرتان بوده اید که منجر به تلف شدن وقت تان شده است.

به عبارتی پیدا کردن جای پارک یکی از دردسر های حائز اهمیتی است که جزء اصلی ترین علت های بروز ترافیک سنگین در خیابان های سطح شهر ها می باشد.

یکی از بهترین اقداماتی که می توانید برای پارک کردن اتومبیل خود در راستای کاهش حجم ترافیک شهری و صرفه جویی در زمان انجام دهید، بهره مندی از وجود پارکینگ های عمومی است.

ظرفیت پارکینگ های عمومی نیز تا قبل از ابداع سیستم اتوماسیون به سرعت تکمیل می شد اما امروزه با استفاده از این تکنولوژی نه تنها ظرفیت پارکینگ های قدیمی بیشتر شده بلکه پارکینگ عمومی های جدیدی هم احداث شده اند که از وجود این سیستم ها استفاده می کنند.

نتیجه گیری در مورد تجهیزات پارکینگ هوشمند

در آخر لازم است تاکید کنیم اگر قصد دارید پارکینگ خود را با این سیستم کاربردی تجهیز کنید به هیچ وجه خود سرانه و بدون داشتن اطلاعات کافی اقدام نکنید، به گونه ای که اگر وقت کافی برای کسب اطلاعات در مورد انواع و اقسام تجهیزات تشکیل دهنده ی سیستم های اتوماسیون پارکینگ را ندارید می بایست از فروشندگان متخصص در این حوزه کمک بگیرید.

به طور حتم اگر به فروشگاهی معتبر برای خرید تجهیزات سیستم اتوماسیون پارکینگ ها مراجعه کنید، مشاورین کار کشته و دانایی شما را در راستای داشتن درست ترین انتخاب ها راهنمایی خواهند کرد.

سوالات متداول در حوزه پارکینگ هوشمند

اتوماسیون پارکینگ چیست؟
اتوماسیون پارکینگ جهت پارکینگ هایی که تردد آزاد و بصورت خاص قراردادی و یا کارمندان سازمان مورد استفاده قرار می دهند طراحی شده است

کاربرد پارکینگ هوشمند در چیست؟
قبل از تجهیز شدن پارکینگ ها با سیستم اتوماسیون، نحوه ی پارک کردن در پارکینگ های عمومی نیز دشواری هایی از قبیل بی نظمی در ورود و خروج، پیدا کردن جای پارک مناسب، تداخل در ورود و خروج و … داشت که حالا با وجود این سیستم دیگر شاهد چنین مشکلاتی نخواهید بود.

پارکینگ هوشمند چیست؟
پارکینگ هوشمند مبتنی بر نرم افزار و سخت افزارها، با ایجاد دسترسی، شناسایی و کنترل ورود و خروج خودکار خودروها، می‌تواند تمامی دغدغه‌ها و مشکلات موجود در زمینه مدیریت پارکینگ را برطرف سازد.

مزایای پارکینگ هوشمند؟
کنترل ورود و خروج خودروها به صورت خودکار، استفاده بهینه از ظرفیت پارکینگ، حذف انتظار خودروها هنگام ورود و خروج از گیت پارکینگ، محاسبه زمان و هزینه استفاده هر خودرو از پارکینگ به صورت خودکار و جلوگیری از ورود غیر مجاز خودروها به صورت خودکار از جمله مزایای پیاده سازی پارکینگ هوشمند هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.