مقالات, هوشمند سازی اماکن مسکونی و تجاری

گلخانه هوشمند

16. هوشمند سازی گلخانه های صنعتی

گلخانه هوشمند (نسل نوین گلخانه ها)

روش های کشاورزی سنتی در ایران، شرایط لازم را براي امنیت غذايي، ایجاد اشتغال و صادرات محصولات كشاورزي به وجود نخواهد آورد. اين مسئله تنها مربوط به كشور ما نیست، زیرا با رشد جمعیت در جهان امروز، نیازهاي بشري افزایش پیدا کرده و وارد مرحله جدیدی شده است.

در اين میان صنعت كشاورزي در رفع نیاز غذايي بشر اهمیت ویژه ای دارد. در این حوزه در جهت کاهش مصرف و آب و انرژی و افزایش بهره وری و تولید تحقیقات وسیعي صورت گرفته است كه كشت گلخانه اي يكي ازنتايج آن می باشد.

گلخانه یا Green house به فضای محدودی گفته می شود که قابلیت ایجاد شرایط محیطی مناسب برای رشد و پرورش گیاهان در شرایط آب و هوایی و فصول مختلف را دارا است. امروزه احداث گلخانه به منظور تولید و نگهداري انواع گیاهان و میوه هاي خارج از فصل با استفاده بهینه از منابع خاكی و آبی در سرتاسر جهان رو به گسترش است .

در گلخانه با عبور طبیعي نور از پوششی شفاف و با كنترل عوامل محیطي مناسب رشد گیاه ، شرايط مساعدي براي کیاهان بومی و غیر بومی فراهم می شود. گلخانه امكان برداشت گیاهان را که در فصل خاصي از سال كشت مي شود را در طول سال فراهم مي سازد همچنین امكان پرورش گیاهاني كه نیاز به شرايط كنترل شده بسیارخاص ودقیقی را دارند مانند گیاهان دارويي و قارچ ها را مقدور ساخته است.

به منظور تغییر پارامترهای محیطی جهت فراهم آورن شرایط مساعد رشد گیاهان می توان به گلخانه ها روی آورد.

گلخانه در مصارف مختلفی مورد استفاده قرار میگیرند ، برخی گلخانه را برای عملیات سالیانه مورد استفاده قرار می دهند ، بعضی از گلخانه ها فقط برای پرورش گیاهان فصلی مانند فصل بهار و پاییز خواهند بود .

همچنین در بعضی نقاط شرایط آب و هوایی برای پرورش گیاهانی مانند گوجه فرنگی در فصل تابستان فراهم نمیباشد ، لذا استفاده از گلخانه در این موارد نیز مورد نیاز می باشد . به طور خلاصه گلخانه ها شرایط مناسب را به منظور پرورش گیاهانی که در شرایط بیرون قابل کشت نمی باشد را فراهم می سازند .

گروه فنی مهندسی کامل با بکارگیری پرسنل مجرب و کارآزموده در راستای تامین، تجهیز ، راه اندازی ،تولید و ایجاد گلخانه های مدرن فعال می باشد.

آبیاری 1

گلخانه هوشمند

به بیانی دیگر گلخانه خود یک اکوسیستم کوچک است که در آن شما مشخص خواهید کرد که گیاهان چقدر آب، غذا، نور، رطوبت، حرارت و … دریافت کنند تا بهره وری بهتری داشته باشند. به منظور اطمینان از کنترل این شرایط و عدم آسیب رسیدن به گیاهان و سرمایه تان می توانید کنترل آن ها را هوشمند کنید.

هوشمندسازی در عملکرد گلخانه قطعا” باعث کاهش ریسک، افزایش بهره وری و کیفیت محصولات، کاهش هزینه ها و صرفه جویی در مصرف منابع خواهد شد.

گلخانه هوشمند 2

گلخانه هوشمند ، چه گلخانه ای است ؟

گلخانه ای که در آن یکی از عوامل محیطی از جمله دما ورطوبت تحت کنترل ما باشد را، گلخانه هوشمند می گوییم . در گلخانه هوشمند و مدرن تمامی مراحل آبیاری ، کنترل دما و رطوبت محیط گلخانه و… می تواند تحت کنترل هوشمند قرار گیرد و و به صورت اتوماتیک انجام شود .

پنل کنترلر مرکزی مهمترین بخش سیستم هوشمند گلخانه است ، مغزی که گلخانه را به طور کامل تحت کنترل قرار می دهد و به عملگرها فرمان می دهد . همچنین پنل مرکزی به شما این اجازه را می دهد که تمام تنظیمات گلخانه را انجام دهید و از وضعیت گلخانه باخبر شوید .

از همه مهمتر آنکه می توانیدتمامی سنسورها و تجهیزات گلخانه را در یک پنل کاربری مدیریت کنید. همچنین دارای اپلیکیشن الفن همراه می باشد به کمک شبکه اینترنت و یا تلفن همراه از هر نقطه ای قابل کنترل است. تمامی عملگرها و یا به عبارت دیگر تجهیزات برقی و مکانیکی گلخانه به این سیستم متصل می گردد و از طریق نرم افزار تنظیمات مربوطه انجام می شود و پس از آن تمامی موارد از پیش تنظیم شده به صورت خودکار انجام خواهد شد و جهت کنترل و نظارت بر عملکرد سیستم امکان کنترل از طریق اینترنت و موبایل نیز فراهم است.

ما گلخانه ای هوشمند با قابلیت های کنترل دما ، رطوبت به صورت کاملا دقیق ، برنامه ریزی تایمرهای پیشرفته ، کنترل از راه دور ، آب یاری بهینه ، تغذیه و تمامی موارد مورد نیاز همراه با تمامی موارد مورد نیاز برای شما فراهم می کنیم.

نتیجه مدیریت هوشمندانه متمرکز تجهیزات در گلخانه کاهش مصرف انرژی به میزان تقریبی 40% و ایجاد شرایط ایده آل به منظور افزایش راندمان و بهبود کیفیت تولید می گردد.

کنترل دما

دمای گلخانه از دو عامل تهویه و میزان تابش خورشید تاثیر می پذیرد. گلخانه به گونه ای طراحی می شوند که گرما را از خورشید دریافت کرده و در گلخانه ذخیره می کنند. اگر در گلخانه تهویه مناسب وجود نداشته باشد، دمای محیط گلخانه از زمان طلوع خورشید تا غروب مرتبا افزایش خواهد یافت.

تنظیم دما و نور گلخانه

تهویه گلخانه به منظور کنترل را می توان با باز و بسته کردن دریچه های سقفی ، درهای گلخانه و یا روشن کردن بخاری و شوفاژ و همچنین فن برای تهویه بیشتر و خنک سازی کنترل کرد.

این سیستم هوشمند با توجه به میزان دمای تنظیم شده گلخانه، تمام تجهیزات مربوط به تنظیم دما را به صورت ۲۴ ساعته تحت کنترل دارد.

کنترل رطوبت

به دلیل وجود انبوهی از گیاهان در گلخانه، در اکثر مواقع میزان رطوبت در بیشترین حد خود قرار دارد. برگ ها به طور طبیعی از سطح خود مقداری رطوبت آزاد می کنند.

کنترل رطوبت گلخانه

برای کنترل درصد رطوبت، می توان دریچه های تهویه هوا را باز و بسته کرد و در صورت بالا بودن مقدار رطوبت ار فن استفاده میکنیم تا تهویه بهتری داشته باشیم.

از آنجا که تبخیر به طور دائم در گیاهان صورت می پذیرد و هوای گلخانه دائما در حال تهویه است و میزان رطوبت محیط گلخانه همیشه در حال تغییر می باشد ، توسط سیستم کنترلی هوشمند ، تجهیزات مربوط به تنظیم رطوبت ، به صورت تمام وقت ، شرایط تنظیم شده را با کنترل دریچه ها، فن و پد ، و مه پاش در 24 ساعت شبانه روز به طور منظم کنترل می کنند.

کنترل نور

هر گیاهی به نوبه خود به شدت و مدت نور مشخصی نیاز دارد، در حالی که اقلیم مناطق مختلف با یکدیگر متفاوت است. پس گیاهان در هر اقلیم و فصلی قابل رشد و پرورش نمی باشند. لذا گلخانه باید شرایط اقلیمی و فصلی مختلف را برای گیاه فراهم آورد.

شدت نور تابشی خورشید و گرمای آن یکی از آن شرایط است. این کار می تواند به کمک چراغ های مخصوص با استفاده از نور مصنوعی یا پرده ذخیره انرژی باشد.

در مجموع، سیستم مدیریت هوشمند گلخانه با تحت کنترل قرار دادن تمام شرایط اقلیمی موجود در گلخانه از طریق مدیریت تجهیزات گلخانه ، امکان ایجاد یک اقلیم ایزوله را به منظور رشد مناسب گیاه فراهم می کند.

سیستم هوشمند گلخانه دارای چه امکاناتی است ؟

تابلوهاي فرمان
کنترل سيستم سايبان متحرک
وضعيتهاي اضطراري
کنترل فوگر و فن
کنترل هيترها
برق اضطراري
کنترل باد
تابلو فرمان اتوماتيک
تابلو فرمان هيدروپونيک

تابلوهاي فرمان به همراه سنسورهاي گوناگون از قبيل دما ، نور ، رطوبت ، باران ، سرعت باد ، جهت باد ، … شرايط مناسب را براي پرورش انواع گياهان فراهم می آورند.

موارد استفاده گلخانه هوشمند

برای مصارف شخصی

اگر در منزل و یا محل کار خود به دنبال ایجاد فضای سبزی برای استراحت و گذراندن اوقات خود هستید حتما این کار را انجام دهید. و نگرانی بابت نگهداری های روزمره و آبیاری و مواردی از این دست نداشته باشید. زیرا خدمات سیستم گلخانه هوشمند تمام احتیاجات فضای سبز شما را به طور خودکار تشخیص داده و رفع می کند.

برای گلخانه های صنعتی

اگر صاحب یک گلخانه صنعتی بزرگ یا کوچک هستید حتما نگرانی های زیادی از بابت کنترل گلخانه دارید. مواردی از قبیل از کار افتادن سیستم های سرمایش و گرمایش ، ورود غیرمجاز افراد ، سرقت و کنترل غیر مجاز تجهیزات و … . اما نگران نباشید.

تمامی موارد فوق توسط سیستم هوشمند قابل کنترل و اطلاع رسانی است . شما به راحتی می توانید از طریق اینترنت و شبکه تلفن همراه از هر نقطه ای بر سیستم کنترل هوشمند گلخانه نظارت داشته و تجهیزات را کنترل کنید.

البته باید اضافه کرد که هر کدام از موارد یاد شده به تجهیزات خاصی نیاز دارند. این سیستم قابلیت آن را دارد تا با توجه به نیاز شما طراحی و سازگار شود. با کمک این سیستم در هر مکانی که کنترل و نظارت وضعیت گلخانه از قبیل دما، رطوبت و فشار هوا، نور محیط، کیفیت هوا – گاز های دی اکسید کربن، منوکسید ،سیستم امنیتی و کنترل از راه دور مورد نیاز باشد برای شما فراهم است.

گلخانه صنعتی

سامانه کنترل هوشمند گلخانه شامل ۱۰ ماژول مختلف است

ماژول پردازنده
ماژول تغذیه و آبیاری
ماژول کنترل تجهیزات
ماژول اینترنتی
ماژول ایستگاهی ثابت
ماژول هواشناسی
ماژول نمایش و تنظیمات
ماژول سنسور
ماژول نرم افزار کاربردی
اپلیکیشن جعبه سیاه

کنترل و مانیتور از راه دور + جعبه سیاه آفلاین برای ثبت اتفاقات و اطلاعات آب و هوایی

مزایای اجرای سیستم گلخانه هوشمند

بهبود عملکرد گلخانه ها و کسب و کار صاحبان آنها!
امروزه تولید کنندگان و پرورش دهندگان گیاهان و محصولات غذایی به دنبال راهکارهایی برای بهبود کیفیت محصولات خود هستند.

که فراهم آوردن شرایط مساعد آب و هوایی در اقیلیم گلخانه قطعا موثر واقع خواهد شد. طراحی و برنامه ریزی یک اتوماسیون دقیق در جهت عملی شدن طرحهای گلخانه هوشمند به همین منظور انجام می گیرد.

گلخانه هوشمند و صرفه جویی در مصرف انرژی

با هوشمند سازی گلخانه میتوان شاهد افزایش بهره وری با وجود کاهش عملیات انسانی بود. به عنوان مثال ، از مسائل مهم برای صاحبان گلخانه مدیریت مصرف انرژی است. گلخانه داران با کمک سامانه گلخانه هوشمند (Smart GreenHouse) می توانند مصرف انرژی را به میزان تقریبی ۳۰% کاهش دهند.

توجه داشته باشید که چه میزان می توان در مصرف انرژی و هزینه ها در فصول مختلف صرفه جویی کرد !

تیم تخصصی ما در راستای فعالیت های مرتبط با هوشمند سازی باغات و آبیاری آن ها و گلخانه های هوشمند خدمات خود را با بهترین کیفیت و رضایتمندی مشتری و بر اساس نیاز شما ارائه خواهد داد.

برای استفاده از خدمات ذکر شده در حوزه هوشمند سازی گلخانه ها می توانید به روش های زیر اقدام کنید: 1. تماس با ما برای مشاوره 2. ارائه طرح و برنامه ریزی (این قسمت شامل بازدید از محل مورد نظر نیز می باشد.) 3. اجرای طرح 4. ارائه خدمات پشتیبانی.

سیستم هوشمند گلخانه

هزینه هوشمندسازی گلخانه

با توجه به نوع مواد ، تجهیزات بکار رفته ، سرور مرکزی مورد استفاده و دیگر ، تجهیزات بکار رفته در ساخت گلخانه هوشمند ، که همه این موارد با توجه به درخواست شما و نیز توصیه های متخصصین و مشاورین ما انجام می گیرد ، ممکن است در قیمت تفاوت ایجاد کند .

لذا جهت استعلام قیمت ساخت گلخانه هوشمند و یا در صورت داشتن سوال و نیاز به مشاوره در این خصوص می توانید با مشاوران ما تماس حاصل کرده و پاسخ تمامی سوالات خود را بدست آورید.

وقت را هدر ندهید و هرچه زودتر برای طراحی گلخانه هوشمند با ما تماس بگیرید مهمترین هدف ما جلب رضایت و خدمت به شماست.

سوالات متداول گلخانه هوشمند

گلخانه هوشمند را تعریف کنید؟

اگر سعی کنیم که تمامی یا یکی از عوامل محیطی لازم برای گلخانه مانند دما و رطوبت، آبیاری و… را تحت کنترل خودمان قرار دهیم، گلخانه مان را هوشمند کرده ایم.

در گلخانه های مدرن در سطح ایران و جهان، تمامی مراحل انجام شده از جمله آبیاری، کنترل دما و رطوبت در محیط و…. تحت کنترل سیستم های هوشمند است.

هزینه هوشمندسازی گلخانه چگونه انجام میشود؟

هزینه هوشمند سازی گلخانه شاید در ابتدا کمی زیاد باشد اما محصولات باکیفیت و عدم بروز خسارت باعث می شود که چند برابر آن مبلغ به شما بازگردد. برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد هوشمند سازی گلخانه و خانه با تیم هوشمند سازی کنترل ابنیه ملل تماس بگیرید. 02171053373

مقالات دیگر