مقالات, هوشمند سازی اماکن مسکونی و تجاری

هتل هوشمند

10. سیستم مدیریت هوشمند هتلی

سیستم مدیریت هوشمند هتلی

(Hotel Management System)

با پیشرفت چشمگیر صنعت گردشگری در سال های اخیر، رشد علم و فن آوری تاثیر به سزایی در سبک زندگی انسانها بازی می‏کند و خواسته ها و سبک زندگی نسل جدید متاثر از آن، میل به زندگی در محیطی مدرن و پیشرفته را طلب میکند از سوی دیگر رسیدن به مرزهای بحرانی مصرف انرژی و تبعات حاص از آن (مانند آلودگی هوا، افزایش قیمت حاملها و…) در جوامع انسانی نیاز به استفاده از تکنولوژی در مدیریت و کنترل هوشمند انرژی را نمایان می سازد. موارد اشاره شده دلایلی هستند که سرمایه گذاران را به استفاده از سیستمهای مدیریت یکپارچه در هتل ترغیب می نماید.

هوشمند سازی هتل ها شامل چه قسمت هایی است ؟

هتل هوشمند دارای محیطی پویا و مقرون به صرفه به دلیل یکپارچه کردن چهار عنصر اصلی یعنی ساختار، سامانه ها، سرویس ها، مدیریت و ارتباط میان آنها است و با تکیه بر مواردی که اشاره می شود طراحی یک هتل هوشمند انجام می گیرد:

۱- هوشمند سازی اتاق ها:

سیستم-هوشمند-هتل

این گزینه شامل بخش های مختلف کنترلی (قفل هوشمند درب ورودی/ سنسور تشخیص حضور در نشیمن/ کنترل افراد/ باز کردن یا قفل کردن درب اتاق از بخش پذیرش/ سنسور تشخیص حضور در ورودی اتاق/ کنترل فن کوئل/ سنسور باز و بسته بودن پنجره ها/ کلید های هوشمند با قابلیت تعریف سناریو/ ریموت کنترل/ سنسور درب ورودی/ پنل کنترل سر تخت و…) می گردد.

2- امکان ارسال پیام های خاص :

داخل سوئیت های هوشمند برای افزایش آسایش و سطح رفاه مهمانان امکانی فراهم است که توسط آن مهمان سفارشات و خواسته‌های خود را از طریق پنل هوشمند به بخش پذیرش ارسال کند و مسئول پذیرش این سفارشات را را از طریق نرم افزار دریافت و در کوتاهترین زمان ممکن به آنها رسیدگی کند. درخواست های ارسال شده توسط مهمان از داخل سوئیت عبارتند از :

SOS:

در صورت قرار گرفتن میهمان در شرایط بحرانی و اورژانسی این امکان وجود دارد که مهمان در داخل سوئیت از طریق پنل هوشمند به پذیرش اعلام خطر کند و پذیرش از طریق نرمافزار هتلی آلارم خطر مربوط به آن سوئیت را دریافت کرده و در حداقل زمان ممکن در جهت رفع نمودن خطر اقدام نماید.

MAKE UP ROOM:

مسافر درخواست تمیز کردن اتاق را با انتخاب کلید مربوطه از طریق پنل هوشمند یا کارت¬هلدر و توسط سیستم مدیریت مرکزی به اطلاع بخش پذیرش و یا بخش خانه دار میرساند و بعد از آن چراغ مربوط به آن در پنل پشت در اتاق (hotel doorbell) روشن خواهد شد.

LUNDRY:

با انتخاب این گزینه از روی پنل هوشمند و یا محل کارت¬هلدر، علاوه بر روشن شدن چراغ مربوطه در پشت در اتاق اطلاعات مربوط به درخواست شستشوی لباس ها به بخش پذیرش ارسال میگردد.

DO NOT DISTURB:

در صورت انتخاب فرمان مزاحم نشوید توسط مهمان به سیستم مدیریت مرکزی مطلع شده و مانع از ایجاد مزاحمت برای آن سوئیت می‌شود علاوه بر این سیستم زنگ لمسی غیر فعال می‏ شود.

CHECK OUT:

هنگامی که مهمان قصد ترک هتل را دارد با ارسال فرمان CHECK OUT به سیستم مدیریت مرکزی هوشمند اطلاع می دهد و پذیرش اطلاعات لازم را از طریق نرم افزار هتلی دریافت و اقدامات لازم برای تحویل گرفتن سوئیت مذکور را انجام میدهد.

3-سیستم مدیریت مهمانان :

این بخش تشکیل شده از مواردی همچون تلویزیون تحت شبکه/ تبلیغات/ اینترنت از طریق تلویزیون/نمایش صورت حساب/ واکنش بر حسب شماره تماس گیرنده/ سیستم تلفن تحت شبکه/ کاهش حجم مکالمات غیر کاری/ پیغام صوتی/ سیستم تبلیغات دیجیتال/ واکنش بر حسب شماره تماس گیرنده

4- کنترل روشنایی فضای عمومی و یا سوییت ها :

این بخش به دو روش انجام پذیر است: روش اول با استفاده از سنسور حضور و روش دوم با استفاده از برنامه تعیین شده که همواره قابل تغییر است. در یک سوئیت هوشمند با استفاده از پنل یا کلیدهای هوشمند، تلفن همراه و تبلت میهمان، امکان کنترل سیستم روشنایی به تفکیک یا بر اساس سناریوهای خاص امکان پذیر است.

5- سیستم نظارت تصویری و دوربین مداربسته :

سالانه بیش از۵۰,۰۰۰ جرم در هتل ها رخ می دهد که اغلب ناشی از فقدان اقدامات امنیتی لازم است. به همین دلیل نصب یک سیستم نظارت تصویری در هتل باید اولویت باشد. این دوربین ها خطر وقوع جرم در هتل شما را به شدت کاهش می دهد و به مهمانان اجازه می دهد تا به راحتی و با خیالی آسوده در هتل سکونت داشته باشد و در طول اقامت خود در هتل احساس امنیت کنند.

هتل هوشمند - نظارت تصویری و دوربین مدار بسته

علاوه بر این با استفاده از دوربین‌های مدرن میتوان کل مجموعه هتل را تحت نظر داشت. و در مواقع لازم به تصاویر ضبط شده دسترسی پیدا کرد.

6- سیستم ایمنی و امنیتی هوشمند :

سیستم ایمنی هوشمند با بهره گیری از سنسورهای فوق پیشرفته ، کلیه خطرات نظیر آتش سوزی ، نشت گاز ، نشت آب و … را سریعاً از طریق تلفن و یا با ارسال پیام کوتاه و یا از طریق اعلام خطر در نرم افزار مدیریت هتل گزارش می دهد و با مشخص کردن مسیر خطر زمان رسیدگی به آن را کاهش میدهد. معمولاً در این زمینه سنسورهایی با کارایی ‏های متفاوت با توجه به نیاز (سنسور دما، سنسور دود، رطوبت ، شدت روشنایی و …) در محیط تعبیه می‏گردد تا بتوان نهایتاً از اطلاعات به دست آمده از این حسگرها در کاربردهایی مانند امنیت و کاهش مصرف و … استفاده ‏گردد.

هتل هوشمند - سیستم کنترل تردد و پارکینگ

به عنوان مثال باز ماندن درب سوئیت پس از مدت زمان خاص تعیین شده از طریق راه های ارتباطی به اطلاع میهمان و همچنین بخش پذیرش میرسد. نصب کلیدهای اضطراری امکان ارسال آلارم به رسپشن را جهت پاسخگویی سریع به شرایط در یک سوئیت هوشمند فراهم می آورد.

7- سیستم کنترل تردد و پارکینگ :

موارد مهمی همچون ( تشخیص جای خالی برای پارک خودرو/ کنترل گاز های سمی در صورت وجود/ اطفای حریق و…) و سر انجام مزایای استفاده از سیستم مدیریت هوشمند هتل را در ادامه بیان می کنیم :

سیستم هدایتگر پارکینگ

۱- کاهش مصرف انرژی در مدت طولانی

۲- کاهش هزینه های نگهداری

۳- حذف خطای انسانی به دلیل کنترل هوشمند

۴- ثبت دقیق میزان استفاده هر اتاق از منابع انرژی

۵- گزارش گیری دقیق از عملکرد اجزای مختلف ساختمان

۶- اعلام آلارم های هشدار دهنده برای بازبینی تجهیزات

۷- امکان کنترل از راه دور

8- کنترل سیستم سرمایش و گرمایش :

نصب پنل های هوشمند که دارای ترموستات داخلی هستند ، امکان سنجش دمای اتاق و در ادامه مقایسة آن با مقدار مناسب را جهت ارسال فرمان روشن یا خاموش به سیستم سرمایش و گرمایش فراهم می کنند.

علاوه بر کنترل هوشمند سیستم سرمایش و گرمایش امکان کنترل آن به صورت دستی و همچنین با استفاده از ریموت نیز فراهم است. مسئول رسپشن بعد از تکمیل مراحل پذیرش می تواند قبل از ورود میهمان به اتاق خود سیستم سرمایش و گرمایش را جهت رسیدن به شرایط مطلوب در دو مد مختلف Heating یا Cooling فعال نماید.

همچنین جهت صرفه جویی در مصرف انرژی میتوان در صورت باز ماندن در و پنجره و یا نبودن مهمان در اتاق از کار کردن سیستم با حداکثر کارایی جلوگیری کند.

امکان کنترل تمامی امکانات و تجهیزات سوئیت از طریق تلفن همراه میهمان

در یک هتل هوشمند، پس از پذیرش هر میهمان یک بارکد امنیتی به او داده می شود که از طریق تبلت یا تلفن همراه قابل رمزگشایی است. پس نصب اپلیکیشن ، مهمان با وارد کردن مشخصات و شماره اتاق تلفن همراه یا تبلت خود را جهت کنترل سوئیت فعال می کند.

به این ترتیب میهمان امکان کنترل تمام تجهیزات سوئیت خود را از طریق تلفن همراه (یا تبلت) بصورت مجزا و یا از طریق سناریوهای از پیش تعیین شده همچون مطالعه، استراحت، تلویزیون و … خواهد داشت. همچنین در یک سوئیت هوشمند میهمان می تواند درخواست های مختلفی همچون نظافت اتاق، Check Out، سرویس غذا، شستشوی اتاق، رزرو خودرو و … را از طریق تلفن همراه خود ارسال کند.

از طرفی شناسایی افراد مراجعه کننده به سوییت از دغدغه های یک میهمان بوده است. در یک سوئیت هوشمند فرد قادر است از طریق دوربین نصب شده در کنار درب ورودی تصویر پشت در را در تلفن همراه خود بصورت real time دریافت کند.

سوالات متداول پیرامون هتل هوشمند

هتل هوشمند چیست؟

هتلی که برای پذیرایی از مهمانان خود از نهایت ابزارهای الکترونیکی استفاده می‌کند؛ به طوری‌که حتی ابزارهای معمولی و دستگاه‌ها نیز قادر خواهند بود داده‌ها را دریافت یا ارسال کنند به هتل هوشمند معروف می‌باشد.

مزایای هتل هوشمند برای هتل‌ داران در چیست؟

اولین و مهمترین مزایای این هتل؛ دو جانبه بودن استفاده از سیستم هوشمند آن می‌باشد. به طوری‌که هم هتل‌داران و هم مهمانان از این تکنولوژی استفاده خواهند کرد و منفعت آن به هر دو خواهد رسید.

برخی از هتل‌ها نقشه‌های اینترنتی را به دیوار وصل کرده‌اند. مسافران می‌توانند نظرات کاربران و همچنین اطلاعاتی در مورد جاذبه‌های دیدنی؛ کافه‌ها و رستوران‌های مقصد را کسب کنند.

مزایای هتل هوشمند برای مهمانان و مسافران در چیست؟

مهمانان و مسافران با اقامت در این هتل سطح بسیار بالایی از مالکیت شخصی را تجربه خواهند کرد. مهمانان با در دست داشتن کنترل تلویزیون از راه دور و در اتاق خود؛ آن‌چه را که نیاز دارند به صورت خودکار درخواست می‌کنند.

این درخواست‌ها با نام خود میهمان ثبت می‌گردد و در مدت زمان بسیار کوتاهی پاسخ داده می‌شود. مهمانان با حضور در این هتل‌ها به راحتی به اطلاعات مورد نظر دسترسی خواهند داشت.