مقالات, هوشمند سازی اماکن مسکونی و تجاری

خانه هوشمند SMART HOME

1.خانه هوشمند

معجزه خانه هوشمند

روز سختی را پشت سر گذاشته اید؟ یک فیلم سینمایی جذاب می خواهید؟ می خواهید پرده ها را نتظیم و چراغ های اضافی را خاموش کنید تا نور به میزان دلخواه شما شود؟ طبق معمول کنترل تلویزین را نیز پیدا نمیکنید!

کمی صبر کنید!!! راهکار ساده تری نیز وجود دارد !

شاید میپرسید چگونه؟ گویا هنوز نمی دانید خانه هوشمند شما چه معجزه ای می تواند بکند. با آسایش کامل روی کاناپه لم دهید و با انتخاب یک دکمه روی تلفن همراهتان یکی از سناریو ها را انتخاب کنید. تمام مواردی که خواستید توسط خانه هوشمند شما در چند ثانیه اجرا می شود.

از خانه هوشمند چه می دانید؟

زمان در حال حرکت است. پیشرفت های چشمگیری در صنعت هوشمند سازی ساختمان به وجود آمده است که آسایش و رفاه را همراه با صرفه جویی در مصرف انرژی برای شما و خانواده تان به ارمغان آورده است.

خانه ی هوشمندی که همچون یک خدمتکار عاری از هرگونه خطا و لغزشی گوش به فرمان شماست تا بیشترین خدمت را برای شما انجام دهد و شما بیشترین لذت را از داشتن آن خواهید برد.

خانه حضور شما را درک می کند ، تغییرات دمای محیط را متوجه می شود ، علایق و سلایق شما برای او تعریف شده است و خود به صورت خودکار برای حضور لذت بخش شما آماده می کند
عادات سرمایی و گرمایی شما را می شناسد و هوای خانه را قبل از ورود شما تنظیم میکند.

با این سیستم در نبود شما سیستم های تهویه مطبوع با قابلیت کنترل از راه دور امکان صرفه جویی در مصرف انرزی و هزینه ها را فراهم می آورد. حتی می توانید میزان مصرف انرژی را به صورت آنلاین و لحظه ای مشاهده کنید و یا هنگامی که سیم کشی منزل شما دچار مشکل شود و بار اضافی وجود دارد از آن مطلع شوید.
در خانه هوشمند قادر خواهید بود تا روشنایی مکان های مختلف از طرق مختلف و از راه دور نیز کنترل کنید.

شما می توانید در هر محلی از خانه نیز چراغ های اتاق خواب خود را خاموش یا روشن نمائید. اگر موافقید کمی دورتر و به بیرون از منزل برویم. آیا باز هم می توانیم روشنایی خانه را از بیرون منزل کنترل کنیم؟! پاسخ مثبت است.

تکنولوژی شعبده می کند. شما با در اختیار داشتن یک خط ثلفن و یا گوشی موبایل و یا اینترنت قادر هستید تمام این کارها را از هر نقطه ای از دنیا انجام دهید. خانه شما منتظر فرمان شماست، دکمه را بفشارید و اجازه دهید غول چراغ جادویی به نام هوشمند سازی ساختمان برایتان خواسته تان را برآورده سازد.

آیا وقتی به سفر می روید از امنیت خانه خود نگرانید؟ مبادا چراغ های خاموش خانه برای روزهای زیاد جناب سارق را وسوسه کند تا به خانه ی ماسری بزند. نگران نباشید. خانه هوشمند شما می تواند از خودش محافظت کند و مراقب خودش باشد. او در هنگام نبود شما حضور شما را شبیه سازی می کند.

به عنوان مثال هر شب راس ساعت ۸ شب چراغ ها را روشن و ساعت ۱۲ خاموش می کند. و در صورت ورود غیر مجاز از هر قسمتی به داخل خانه علاوه بر اطلاع دادن به شما توسط تلفن کننده های خودکار پلیس را نیز خبر میکند.

همچنین سیستم های هشدار دهنده پیرامونی خانه مانند آژیر ها را فعال میکند. در ضمن با هوشمند سازی باغچه ، باغ هوشمند شما هم طبق برنامه آبیاری می شود.

آیا فراموش کرده بودید به هنگام خروج اتو را از برق بکشید؟ نگران نباشد، از راه دور برق آن را قطع کنید. بدین ترتیب جای هیچ نگرانی وجود ندارد، آسوده از سفر خود لذت ببرید.

تفاوتی که بین خانه هوشمند با خانه های معمولی وجود دارد این است که همه چیز در خانه هوشمند به یکدیگر متصل است و توسط یک سیستم مرکزی کنترل و هدایت می شود.

کنترل سرمایشی گرمایشی هوشمند، نورپردازی، لوازم، قفل ها و انواع مختلفی از دوربین مداربسته و مانتیورهایی که می توانند به خانه هوشمند و خودکار اضافه شوند از هر جای خانه و حتی دور از خانه قابل کنترل می باشند.

خانه هوشمند ، کلمه جدیدی که امروزه ممکن است به گوش بسیاری از ما خورده باشد، قبلا فقط در فیلم ها و سریال های علمی تخیلی ابزارها و ساختمان هوشمندی را می دیدیم که صاحبخانه به راحتی و با فشردن یک دکمه بسیاری از اعمال را انجام می دهد.

یک خبر بسیار خوب اینکه دیگر واژه خانه هوشمند از فیلم ها به واقعیت زندگی واقعی آمده و خبر شگفت انگیز دیگر اینکه، هم اکنون این تکنولوژی جدید در ایران نیز برای افراد مختلف امکان پذیر و قابل بهره برداری می باشد.

برخی از قابلیت های خانه هوشمند :

کنترل روشنایی
کنترل پرده های برقی
کنترل سیستم های سرمایش، گرمایش و تهویه مطبوع
کنترل سیستم های صوتی و تصویری
کنترل انواع قفل های الکترومکانیکی درب ها

سیستم آیفون تصویری هوشمند با قابلیت ارتباط با گوشی تلفن همراه و تبلت و ارتباط بین واحدها، همچنین قابلیت اتصال دوربین های مداربسته و انواع سنسورها

امکان تعریف انواع سناریوها و قابلیت کنترل و اجرای سناریوها براساس شرایط محیطی و یا براساس زمانبندی به تفکیک تاریخ،

روزهای هفته و ساعت
کنترل هوشمند مصرف انرژی
آبیاری هوشمند
کنترل آسانسور از طریق موبایل،تبلت و پنل آیفون
پیاده سازی خانه هوشمند بدون نیاز به تغییر سیم کشی ساختمان و به صورت بی سیم
کنترل از راه دور خانه هوشمند به کمک تبلت و گوشی هوشمند از طریق اینترنت و یا شبکه تلفن همراه
قابلیت اتصال انواع سنسورها و پیاده سازی سناریو دلخواه شما
مزایای هوشمند سازی ساختمان

آسایش و امنیت

کنترل مرکزی و از راه دور
بهینه سازی و صرفه جویی در مصرف انرژی
معرفی اجمالی استانداردهای جهانی خانه هوشمند
سیستم های خانه هوشمند در یک پکیج و با هدف کنترل اجزای مختلف یک واحـد ساختمانی عرضه شـده و تحـت پروتـکل های مختـلف (KNX, LON, Backnet, Modbus, CAN-bus, M-Bus,…) و به صورت بی سیم (wireless) نیز می تواند اجرا شود.

اگر شما نیز یکی از کسانی هستید که میخواهید ساختمان یا واحد مسکونی خود را هوشمند کنید، بعد از کمی جستجو با انبوهی از مدل های مختلف رو به رو خواهید شد.

در این شرایط قطعا به دنبال بهترین روش اجرا می باشید که در این رابطه می توانید از طریق تماس با ما از مشاوره رایگان ما بهره بگیرید. >با توجه به سوالات پیش آمده توصیه می شود اولا از برندی استفاده شود که تحت یک پروتکل گسترده و محبوب باشد.

در ادامه با توجه به ساختار و نقشه ساختمان از برندهای بی سیم یا سیمی مناسب استفاده شود. تا هم از مزایای عدم نیاز به سیم کشی بهره برد و هم اینکه از قابلیت های سازگاری با برندهای دیگر، ساختار ساده، اجرای آسان، انعطاف پذیری بالا و حفظ امکان گسترش اینده بهره برد.

KNX چیست؟

KNX نیز پروتکلی است استاندارد برای هوشمند سازی خانه های هوشمند. در حال حاضر شرکت های مطرحی در سطح جهان, تولیدات خود را بر پایه پروتکل محبوب KNX طراحی و تولید می کنند.

knx-eib-lighting-control

در پروتکل محبوب KNX عملا محدودیتی برای تعداد تجهیزات نصب شونده بر یک بستر وجود ندارد. سیستم حرفه ای KNX میتواند تمامی موارد دلخواه شما را یک خانه هوشمند تحت پوشش قرار دهد.

و اما راهکار ارائه شده توسط شرکت کنترل ابنیه (کامل)

شرکت کنترل ابنیه ملل (کامل) با در نظر گرفتن نیاز مشتری موفق به ارائه راهکاری مطمئن شده است تا در عین پشت سر گذاشتن تمام مشکلات فوق و پشتیبانی از پروتکل های استاندارد جهانی دارای مزیت های بیهمتا برای مشتریان و برگ برنده ای برای شرکت کامل در مقایسه با رقبای خود می باشد.

این روش که هسته مرکزی آن مبتنی بر PLC های شرکت زیمنس و پروتکل جهانی KNX بوده دارای مزیت های زیر است:

1. کاهش هزینه تمام شده بین 30 تا 50 درصد
2. قابلیت اتصال انواع تجهیزات و عملگرها بدون محدودیت در راستای خانه هوشمند و با توجه به نیاز مشتری
3. امکان اجرا به صورت بی سیم و با سیم با توجه به سفارش مشتری
4. امکان اجرا بر روی بسیاری از ساختمان های ساخته شده
5. امکان گسترش و تغییرات تجهیزات در آینده
6. سازگاری و همخوانی با بسیاری از تجهیزات و عملگرهای موجود در بازار
7. قابلیت ارتباط از راه دور به کمک شبکه اینترنت، شبکه تلفن همراه و …

برای شما طراحی می کنیم

مراحل استاندارد اجرای خانه هوشمند

گام اول : مستند سازی سناریوهای مورد نیاز کارفرما

گام دوم : طراحی اولیه سیستم و برآورد اقتصادی

گام سوم : نهایی سازی طراحی اولیه بر اساس خواسته کارفرما

گام چهارم : تهیه لیست تجهیزات

گام پنجم : تهیه نقشه اجرایی

گام ششم : لوله گذاری و تعبیه زیرساخت ها

گام هفتم : کابل کشی

گام هشتم : نصب تجهیزات

گام نهم : راه اندازی و برنامه نویسی تجهیزات نصب شده

گام دهم : تست سیستم بصورت جداگانه

گام یازدهم : تست سسیستم بصورت یکپارچه

گام دوازده : تست سناریوها

گام سیزدهم : ارائه نقشه های اجرایی به کارفرما به همراه آموزش

گام چهاردهم : ارائه برنامه ها به همراه آموزش

گام پانزدهم : ارائه آموزش و راهنمای فارسی بهره برداری سیستم

گام شانزدهم : ارائه آموزش نگهداری سیستم

گام هفدهم : ارائه آموزش توسعه سیستم

گام هجدهم : بازدید های دوره ای

گام نهايي : خدمات پشتيباني

سوالات متداول پیرامون خانه هوشند

خانه هوشمند چیست؟

تصور کنید تمام وسایل خانه می‌توانستند به اینترنت متصل شوند. نه‌فقط کامپیوترها و گوشی‌های موبایل، بلکه همه چیز؛ از ساعت دیواری گرفته تا اسپیکرها، چراغ‌ها، زنگ در، دوربین‌ها، پنجره‌ها، کرکره‌ها، آب‌گرم‌کن، لوازم آشپزخانه و هر چیزی که فکر کنید.

knx-eib-lighting-control-application-1

حالا تصور کنید تمام این وسایل می‌توانستند با هم ارتباط برقرار کنند،‌ به یکدیگر اطلاعات بفرستند و خواسته‌های شما را تنها با یک فرمان صوتی یا لمس دکمه‌ای در اپلیکیشن موبایل انجام دهند. این داستان علمی‌تخیلی نیست، بلکه اینترنت اشیا (IoT) است و جزو کلیدی اتوماسیون خانه هوشمند به حساب می‌آید.

مزایای خانه هوشمند را نام ببرید؟

راحتی و آسایش،امنیت،مصرف بهینه‌ی انرژی،دسترس‌پذیری،افزایش ارزش خانه

سیستم هوشمند چیست؟

سیستم هوشمند در واقع مرکز فرماندهی یا همان مغز متفکر خانه است که تمام دستگاه‌ها را کنترل می‌کند.

سیستم-هوشمند-منزل

به‌طور کلی، سیستم هوشمند همان چیزی است که وقتی می‌خواهید کاری به‌طور خودکار انجام شود، با آن صحبت می‌کنید؛ اما دستگاه هوشمند همان محصولی است که به سیستم گزارش می‌دهد؛ مثل لامپ‌های آمازون اکو یا فیلیپس هیو.

مقالات دیگر